Białe zęby to zbytek, czy faktyczna potrzeba?

W dzisiejszych czasach, kiedy prezencja własna jest coraz bardziej istotna, rośnie waga jaką przywiązujemy do wyglądu, w tym do stanu naszego uzębienia. Równe i białe zęby stają się elementem powszechnie cenionym i obiektem pragnień. Elegancki, śnieżnobiały uśmiech potrafi zjednywać sympatię, poprawia samopoczucie i po prostu ładnie wygląda. Dla wielu osób jest to już wystarczająca rekomendacja do konsekwentnego wybielania zębów, ale warto zauważyć, że zęby wolne od kamienia, z jasnym, zadbanym szkliwem są zdecydowanie odporniejsze na choroby. A zatem nie jest to tylko kwestia przywiązania do estetyki, ale też zdrowia, a o to powinni dbać absolutnie wszyscy.
… ale nie wszystkich na to stać!
Rzeczywiście zabiegi wybielające oferowane w gabinetach stomatologicznych, choć skuteczne i polecane nie są niestety skrojone na kieszeń każdego chętnego pacjenta. Nie oznacza to jednak, że nie można wybielać zębów tańszym kosztem. Z powodzeniem można wypróbować jeden z kilku domowych sposobów, które bywają bardzo skuteczne i niemalże nic nie kosztują.

Domowe sposoby brzmią zachęcająco, ale czy są bezpieczne?

Znając dokładne skutki działania różnych substancji możemy zdać sobie sprawę, że nie wszystkie metody praktykowane bez współpracy z dentystą są polecane. Na przykład bardzo popularne jest używanie sody oczyszczonej zmieszanej z truskawkami lub sokiem z cytryny i nakładanej na zęby. Zabieg taki wykonywany raz na tydzień może przynieść dobre rezultaty, ale w przypadku zbyt częstego stosowania odnosi odwrotny skutek i niszczy szkliwo. Podobnie dzieje się w przypadku łączeniu sody oczyszczonej z wodą utlenioną, lub przy używaniu roztworów soli, która nie tylko bywa niebezpieczna dla zębów, ale też podrażnia dziąsła. Czasem udaje się uzyskać zamierzony efekt, może się jednak okazać, że będzie on krótkotrwały, a długofalowe skutki będą miały bardzo dużo uciążliwych minusów.

Czy wybielanie zębów to dobry pomysł?

Najważniejsze jest zachowanie umiaru. Jeśli nie przesadzimy, możemy uzyskać efekt, na jakim nam zależało. Ponadto bezpiecznie możemy stosować kilka prostych trików, które same w sobie nie wybielą nam zębów, ale mogą wspomóc ten proces. Mówimy tu o pocieraniu zębów skórką od banana, olejkiem kokosowym, jabłkiem, czy truskawką, oraz o płukaniu wodą z rozgniecionymi tabletkami węgla leczniczego. Zważywszy, że wiele przebarwień na zębach powstaje w wyniku nieodpowiedniego odżywiania i palenia papierosów koniecznie trzeba też wspomnieć, że dobranie właściwej diety i walka z nałogiem stanowią podstawę do utrzymania zębów w dobrym stanie.
Na koniec nie zapominajmy o tym, co wydaje się najbardziej oczywiste, to znaczy o prawidłowej, codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Sklepy oferują szeroki asortyment past do zębów i płynów do płukania, w tym takich, które wykazują działanie wybielające. Przetestowane w laboratoriach środki dodawane do past wybielających są naprawdę skuteczne. Z powodzeniem dobierzemy właściwą pastę, a jeśli wyszukamy taką, która ma niski współczynnik ścieralności, możemy jej używać nawet w przypadku zębów bardzo wrażliwych. Możemy zastosować również dostępne w aptekach paski wybielające, pędzelki wybielające, wybielacze w sztyfcie, oraz dwufazowe systemy do wybielania zębów.
Jeśli wykażemy się konsekwencją, z powodzeniem i bez konieczności wykonywania zabiegów stomatologicznych uzyskamy piękną biel zdrowych zębów.