Noszenie stałych aparatów ortodontycznych, zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, staje się coraz bardziej powszechne. Można odnieść wrażenie, że jest to nawet pewnego rodzaju trend. Czy rzeczywiście zawsze jego założenie jest niezbędne?

w2Aparaty korekcyjne na zęby widujemy u coraz większej ilości osób w różnym wieku. Szczególnie wskazane jest ich noszenie w przypadku zaawansowanych wad zgryzu negatywnie wpływających na sprawność żuchwy, powodujących wady wymowy oraz choroby zębów i dziąseł. Noszenie aparatu na zęby w przypadku zaawansowanych wad zgryzu jest też wskazane z uwagi na aspekty estetyczne i poczucie dyskomfortu osoby dotkniętej tego rodzaju mankamentem.

Jednakże czy warto decydować się na aparat w przypadku nieznacznej wady, tylko dlatego, że zapanowała taka moda? Na pewno nie. Pamiętajmy, że jest to po pierwsze – dość bolesny rodzaj korekcji, po drugie – dość drogie przedsięwzięcie. Ocenę stanu uzębienia i ewentualnej potrzeby założenia aparatu, warto zostawić naszemu ortodoncie.